בלוג

כי יש לנו מה לספר לכם...

שלושה כלים מומלצים ליצירת מפות חום

כחלק מתהליך תקין ומלא של אפיון חווית משתמש לממשק אינטרנטי, אנו משתמשים בכלי המייצר לנו מפות חום (Heat Map), לצורך מבדקי שמישות. במאמר זה ניתן סקירה קצרה על שלושה מהכלים הנפוצים ביותר המציעים שירות זה, וכן נעבור על מספר מושגים שיעזרו לנו ללמוד דברים חדשים על תחום מבדקי השמישות, וכן על מנת לסייע לנו לבחור את הכלי המתאים לנו ביותר.

מה זה מפת חום?

מפת חום היא מפה המציגה בצורה אינפוגרפית ריכוז של אזורי עניין באתר. ככל שהאזור נצפה יותר, כך הוא מסומן בצבע "חם" יותר (באפקט המדמה שימוש במצלמה טרמית), מהסגול הקר ועד לאדום החם שמקבל האזור הזוכה לכמות העניין הגדולה ביותר (Hot Spot) באתר הנבדק.

מפת החום היא דרך חזותית נהדרת ויעילה, העוזרת לנו לנתח ולפרש את התוצאות של מבדקי המשתמש שלנו, ובין היתר מסייעת לנתח מבדקי משתמש כגון: מעקב אחר תנועת העין, מעקב אחר תנועות עכבר ועוד : 

מעקב אחר תנועת עין - מעקב אחר תנועת העין (Eye Tracking) הינו תהליך של מעקב ומדידת נקודת מבטו של המשתמש ותנועת העין שלו, והקלטת תנועות אלו. ישנם מספר כלים שונים לבדיקת תנועת העין, כאשר התוצרים העיקריים מכלים אלו הם הצגת ההקלטה של תנועות המבטים והצגת מפת חום (Heat Map), על גבי הממשק, בה ניתן לראות את האזורים בהם מתמקדת ראייתו של המשתמש, ובאילו אזורים כלל לא. בעת ביצוע מבדקי שמישות באמצעות מחקר הכולל שימוש בטכנולוגיית מעקב עיניים, נוכל ללמוד ולאסוף מידע אודות התנהגותו של המשתמש והבנה אמיתית של האינטראקציה שלו מול הממשק. כמו כן המערכת עוזרת לנו להבין את תת המודע של המשתמש ואת הסיבות המניעות אותו לבצע את התהליך בממשק.

מעקב אחר תנועות עכבר - מעקב תנועות עכבר (Mouse Tracking) נועד בראש ובראשונה לצורך מבדקי שמישות ומהווה ככלי עיקרי בתהליך חווית המשתמש. השימוש בו נעשה על ידי הקלטת תנועות סמן העכבר של משתמש מסוים בממשק. באמצעות מעקב זה אנו אוספים מידע עשיר, איכותי ואמין על התנהגות המשתמש בממשק שלנו, ובכך מפיקים מידע ולקחים לתכנון ושיפור עתידי. זאת באמצעות הטמעת קוד של כלי המספק דוחות סטטיסטיים על המבקרים באתר, וכן צפייה בהקלטת תנועות העכבר שלהם באתר האינטרנט שלנו. כמו כן, כלי זה מספק לנו מפות חום שמאפשרות לנו לצפות בהתנהגות המשתמשים בצורה אינפוגרפית. 

שני יתרונות של שימוש במעקב תנועות עכבר מול מעקב אחר תנועות עין : 

 - היתרון הראשון בשימוש במעקב תנועות עכבר, לעומת מעקב תנועות עין, הוא שמדובר בכלי בדיקה זול מאוד גם אם הנבדקים הם קבוצה גדולה.

 - היתרון השני הוא שאם משתמשים בכלים של הטמעת קוד ולא בהתקנת תוכנה על המחשב המקומי ניתן לבדוק משתמשים מרוחקים, מכל מקום, בכל העולם.

שלושה כלים מומלצים ליצירת מפות חום : 

קליקטייל - ClickTale

http://www.clicktale.com

קליקטייל הישראלית אשר הוקמה בשנת 2006 ומעסיקה כ 180 עובדים במספר מוקדים בעולם, פיתחה טכנולוגיה לניתוח התנהגות גולשים, מעקב אחר תנועות עכבר, קליקים וגלילת עמודי אינטרנט שמסייעת לבעלי אתרים לשפר את יחס ההמרה באתר האינטרנט שלהם. השירות שקליקטייל מספקת כולל הקלטה של התנהגות גולש באתר (ניתן לצפות בסרטון של כל גולש וגולש באתר שלנו, ובהתנהגותו), ובעזרת יצירת מפת חום בה מסומנים האזורים שהכי משכו את תשומת ליבו של הגולש. יש לציין כי כיום החברה מתמקדת במתן שירות ללקוחות אסטרטגיים, וכי אינה מציגה אפילו תוכניות תמחור באתר (אך הם כן מציעים הרשמה לתוכנית ניסיון).

קרייזי אג - CrazyEgg

http://www.crazyegg.com

קרייזי אג היא אחת הפלטפורמות הפופולאריות למעקב אחר גולשים ויצירה של מפות חום. התמחור של קרייזי אג מתחיל מ 9$ לחודש לתוכנית הפשוטה ביותר (Basic) ומגיע עד 99$ לחודש בעבור התוכנית בעלת הכי הרבה פיצ'רים (Pro), אך כל התוכניות מתחילות ב 30 ימי ניסיון בחינם. מבין הפיצ'רים המוצעים בשירות, עשרות סוגי דוחות שונים, מפות חום, שיתוף נתונים עם משתמשים אחרים, התראות בדואר אלקטרוני ועוד.

היטמפ - Heatmap.me

https://heatmap.me

בדומה לשני השירותים הראשונים, היטמפ.מי מציעים דוחות שונים, מפות חום ועוד. מבחינת תמחור, יש אפשרות לקבל חודש חינם, ולאחר מכן יש שתי חבילות, חבילת Premium בעלות של 100$ בחודש, וחבילת Enterprise בעלות של 200$ לחודש.

בהצלחה!

יש לך שאלות על התהליך שלנו ? רוצה לקבל הצעת מחיר ? אפשר להתחיל בשיחת טלפון או פגישה

כן! בואו נדבר